منوی دسته بندی

پنل خورشیدی چیست؟

پنل خورشیدی فوتوولتایی نور خورشید را مستقیما به برق تبدیل می کند. انرژی خورشیدی پس از گذر از لایه های جو به سطح کره زمین می رسد. در سطح کره زمین میزان تابش میانگین سالانه نور خورشید در کشور ما در بازده ۱۲۰۰تا ۲۳۰۰ کیلو وات ساعت بر متر مربع است. یک پنل خورشیدی با بازدهی ۲۰ درصد می تواند در هر متر مربع به میزان ۲۴۰ تا ۴۶۰ کیلو وات ساعت برق در ساعت تولید کند که با احتساب قیمت خرید برق ۱۰۴۰ تومان توسط ساتبا درآمد سالانه آن بر هر متر مربع در بازه ۲۴۹۶۰۰ تا ۴۷۸۴۰۰ تومان خواهد بود.

پنل خورشیدی فناوری های متعدد دارد. شناخته شده ترین فن آوری سیلیکون کریستالی است که بیش از نود درصد بازار ماژول خورشیدی در جهان را دارد. این پنل ها از قطعات کریستالی سیلیکون که به آن ها ویفر سیلیکون گفته می شود ساخته می شوند .

پنل خورشیدی سیلیکن کریستالی

پنل خورشیدی سیلیکن کریستالی

ویفر های سیلیکونی پس از چندین مرحله فرایند به سلول خورشیدی تبدیل می شوند. ابعاد استاندارد صنعتی سلول های خورشیدی سیلیکونی ۱۵۶ در ۱۵۶ میلی متر می باشد.

در مرحله بعدی جهت افزایش استحکام مکانیکی و افزایش سطح ولتاژ جریان تعدادی از این سلول های خورشیدی با هم سری و موازی شده در میان دو شیشه یا یک شیشه ویک پلیمر لمینیت می شوند . محصول نهایی پنل خورشیدی سیلیکونی است.

پنلهای خورشیدی لایه نازک ؛ فناوری دیگری هستند که در بازار حضور داشته و به روشهای مختلف و مواد متفاوتی ساخته می شوند. این پنل ها از لایه های نازک نیمه هادی که بر روی شیشه لایه نشانی  شده اند ساخته می شوند. فناوری های موجود آن ها فناوری CIGS, CdTe, a-Si, … می باشد. یکی از فناوری های نوظهور پنلهای خورشیدی لایه نازک ؛ پروسکایت ها هستند که در سالهای اخیر پیشرفت های زیادی در آن ها صورت پذیرفته است و امید است که در سالهای آینده محصولات آن ها با بازدهی خوب و قیمت مناسب در بازار موجود باشد.

پنل خورشیدی لایه نازک

پنل خورشیدی لایه نازک

نظرات بسته شده است.