منوی دسته بندی
جستجو

پنل خورشیدی چیست؟

پنل خورشیدی فوتوولتایی نور خورشید را مستقیما به برق تبدیل می کند. انرژی خورشیدی پس از گذر از لایه های جو به سطح کره زمین می رسد. در سطح کره زمین میزان تابش میانگین سالانه نور خورشید در کشور ما در بازده ۱۲۰۰تا ۲۳۰۰ کیلو وات ساعت بر متر مربع است. یک پنل خورشیدی با بازدهی ۲۰ درصد می تواند در هر متر مربع به میزان ۲۴۰ تا ۴۶۰ کیلو وات ساعت برق در ساعت تولید کند که با احتساب قیمت خرید برق ۱۰۴۰ تومان توسط ساتبا درآمد سالانه آن بر هر متر مربع در بازه ۲۴۹۶۰۰ تا ۴۷۸۴۰۰ تومان خواهد بود.

پنل خورشید فناوری های متعدد دارد. شناخته شده ترین فن آوری پنل خورشیدی سیلیکن کریستالی است که بیش از نود درصد بازار پنل خورشیدی در جهان را دارد. این پنل ها از قطعات کریستالی سیلیکن که به آن ها ویفرسیلیکن گفته می شود ساخته می شوند .

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

ویفر های سیلیکنی پس از چندین مرحله فرایند به سلول خورشیدی تبدیل می شوند. ابعاد استاندارد صنعتی سلول های خورشیدی سیلیکنی ۱۵۶ در ۱۵۶ میلی متر می باشد.

در مرحله بعدی جهت افزایش استحکام مکانیکی و افزایش سطح ولتاژ جریان تعدادی از این سلول های خورشیدی با هم سری و موازی شده در میان دو شیشه یا یک شیشه ویک پلیمر لمینیت می شوند . محصول نهایی پنل خورشیدی سیلیکنی است.

پنل خورشیدی لایه نازک ؛ فناوری دیگری است که در بازار حضور داشته و به روشهای مختلف و مواد متفاوتی ساخته می شوند. این پنل ها از لایه های نازک نیمه هادی که بر روی شیشه لایه نشانی  شده اند ساخته می شوند. فناوری های موجود آن ها فناوری CIGS, CdTe, a-Si, … می باشد . یکی از فناوری های نوظهور پنل خورشیدی لایه نازک ؛ پروسکایت ها هستند که در سالهای اخیر پیشرفت های زیادی در آن ها صورت پذیرفته است و امید است که در سالهای آینده محصولات آن ها با بازدهی خوب و قیمت مناسب در بازار موجود باشد.

نظرات بسته شده است.